Jak rozpoznać typ swojej cery i dobrać do niej kosmetyki?

Jak rozpoznać typ swojej cery i dobrać do niej kosmetyki?

Kosmetyki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto jest stosować kosmetyki dopasowane do cery?

Gładka skóra bez niedoskonałości to marzenie wielu osób. Najbliżej ideału jest tak zwana cera normalna, która nie jest ani nadmiernie wysuszona, ani tłusta. Bez względu na rodzaj cery, należy o nią dbać odpowiednimi preparatami. Jednak nie każdy potrafi określić swój rodzaj cery, zwłaszcza podczas zakupu środków do pielęgnacji skóry. Na szczęście, identyfikowanie rodzaju cery nie jest skomplikowane, a zastosowanie się do prostych wskazówek wystarczy, aby rozpoznać swój typ cery.

Czym charakteryzują się konkretne rodzaje cery?

Poniżej opisano konkretne rodzaje cery, a który masz Ty?

Skóra normalna – jest to skóra gładka, bez niedoskonałości, wygląda zdrowo

Skóra sucha – jak można wnioskować po nazwie brakuje jej nawilżenia oraz natłuszczenia. Wynika to z faktu, że gruczoły łojowe są tu mniej aktywne niż w przypadku skóry normalnej. Jest to typ cery, który źle reaguje między innymi na wiatr oraz chłodną pogodę.

Skóra tłusta – w przeciwieństwie do skóry suchej gruczoły są tutaj zbyt aktywne, więc cera wygląda na przetłuszczoną.

Skóra wrażliwa – ze względu na tą cechę często ulega podrażnieniom, więc mogą pojawić się na niej krostki, a typowa reakcja to pieczenie, swędzenia oraz otarcia.

Skóra mieszana – dzieli się ona na strefę T, czyli czoło, nos oraz broda, która jest tłusta oraz strefę suchą, do której możemy zaliczyć policzki i okolice oczu.

Jak określić swój rodzaj cery?

Do stwierdzenia, jaki rodzaj cery mamy wystarczy umyć twarz beztłuszczowym płynem, a następnie, po upływie godziny przyłożyć do twarzy chusteczkę. Aby zidentyfikować swój rodzaj cery należy spojrzeć na chusteczkę:

Jeśli chusteczka jest tłusta – oznacza to cerę tłustą.

Jeśli pojawił się ślad w kształcie litery T – jest to cera mieszana.

Sucha chusteczka oznacza cerę normalną.

Jeśli po umycie pojawiły się zaczerwienienia oraz podrażnienia oznacza to cerę wrażliwą.

Jakie kosmetyki dla konkretnego rodzaju cery?

Cera sucha
Do demakijażu idealne będzie mleczko kosmetyczne oraz tonik bezalkoholowy. Na twarz oraz szyję należy nakładać krem rano i wieczorem. Raz na dwa tygodnie stosować można peeling enzymatyczny lub drobno ziarnisty. Kremy stosowane na twarz powinny mieć właściwości odżywcze oraz nawilżające. Dwa razy w tygodniu należy stosować maseczki odżywiające oraz nawilżające.

Cera tłusta
Do mycia twarzy należy używać zmywacza przeznaczonego do cery tłustej. Po każdym myciu stosować tonik bezalkoholowy. Na dzień należy nakładać krem o działaniu matującym, ponieważ nada on cerze ładniejszego wyglądu. Zimą cera potrzebuje lekkich kremów ochronnych. Peeling ziarnisty może być stosowany dwa razy w tygodniu, poza nim poleca się również maseczkę oczyszczającą.

Podsumowanie

Aby nasza skóra wyglądała ładnie oraz była zadbana należy stosować kosmetyki, które są dostosowane do naszego rodzaju cery. Powyższy poradnik powinien rozwiać wszystkie wątpliwości w kwestii dobrania kosmetyków do naszego rodzaju cery. Każda cera ma inne potrzeby, które trzeba spełnić, aby była atrakcyjna oraz zadbana.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kluczowe kroki w codziennej rutynie dbania o zdrową cerę
Kluczowe kroki w codziennej rutynie dbania o zdrową cerę
Odkryj kluczowe etapy codziennej rutyny pielęgnacji skóry, które pomogą Ci zachować zdrową i promienną cerę. Poznaj skuteczne metody i składniki, które sprawią, że Twoja cera będzie wyglądać jak nigdy dotąd.
Czy warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?
Czy warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?
Poznaj zalety i potencjalne skutki uboczne stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym. Dowiedz się, jak skutecznie je wykorzystać w swojej pielęgnacji.
Jak wybrać odpowiedni kurs żeglarski dla siebie, który spełni nasze oczekiwania?
Jak wybrać odpowiedni kurs żeglarski dla siebie, który spełni nasze oczekiwania?
Rozważasz kurs żeglarski, ale nie wiesz, który wybrać? Odkryj porady i wskazówki, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję. Zrozum różnice między kursami i dowiedz się, jakie umiejętności możesz zdobyć.
Ostatnie wpisy