Harvey J. Alter, Charles M. Rice oraz Michael Houghton zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii przyznawana jest od 1901 roku przez Komitet Instytutu Karolinska w Szwecji. W tym roku jej laureatami zostali amerykańscy badacze medyczni Harvey J. Alter i Charles M. Rice oraz pochodzący z Wielkiej Brytanii wirusolog Michael Houghton. Naukowcy otrzymali nagrodę za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV), którego konsekwencją jest pozapalna marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy.

Szacuje się, że w skali świata wirus HCV jest przyczyną aż 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby. Jest on niebezpieczny i trudny do wykrycia, ponieważ w wielu przypadkach zakażenie nim nie daje początkowo żadnych objawów, aż przechodzi w postać przewlekłą.

Zostaw komentarz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.